BAĞIŞ İÇİN LÜTFEN FORMU DOLDURUNUZ

(En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz)

ZİRAAT BANKASI TÜRK LİRASI HESABI
Hesap Adı: Halkalı Zeynebiye Camii ve Kuran Ku
IBAN: TR 28 0001 0024 8280 8293 4250 01

Zeynebiye Camii ve Kültür Merkezi - ZCKM
hakkımızda

BAĞIŞ YAPMAK İSTİYORUM

TARİHÇE

            Zeynebiye Hareketi, Avrupa ve Asya’nın buluşma noktası olan İstanbul'da, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz'ün önderliğinde, Merhum Şeyh Hamit Turan'ın da büyük desteğiyle zorlu siyasi ve ekonomik şartlar altında filizlenmiştir.
            1978 yılında mütevazi bir şekilde inşa edilen Zeynebiye Camii, bu hareketin merkezi olmuş; adını İmam Hüseyn (a.s)'ın Kerbela’da yaşanan acı ve fedakârlık dolu direnişi ve şehadetinin ardından İslamiyet’in tekrar can bulması için büyük bir kararlılıkla sesini ümmete duyuran Hz. Zeynep'ten almıştır.
            Ülkesi için "Milli Birlik ve Beraberlik", İslam için "Vahdet" bilincini şiar edinen Zeynebiye toplumu, 21 yıl boyunca bu camide ibadet etmiş ve yıllar içinde büyüyerek örnek bir toplum olmayı başarmıştır. Gerek İstanbul’da, gerek Türkiye’de ve hatta dünyada Ehl-i Beyt mektebinin tanınmasında önemli rol üstlenmiş, ülke genelinde onlarca caminin yapımına da öncülük etmiştir.
            Dünya’nın her neresinde olursa olsun Müslümanların uğradığı zulme sessiz kalmayıp bu zulümleri büyük etkinliklerle Türkiye’de gündeme taşıyan Zeynebiye Hareketi, topluma İslamî ve insanî bilinci aşılayan faaliyetleriyle de takdir edilen bir harekettir.
            Toplumsal gelişime sağladığı katkıların yanı sıra her kesimden yüz binlerce insanın katılımı ile “Evrensel Aşura Merasimi”ni düzenlemektedir. Bu merasim UNESCO tarafından "En Nitelikli Aşura Programı" olarak kabul edilmiştir.
            17 Ağustos 1999 yılındaki Marmara depremi sonrasında ağır hasar alan ilk Zeynebiye Camii, hemen yan tarafındaki arsaya yapılan ve günümüzde de halen kullanılmakta olan geçici yerine taşınmak zorunda kalmıştır.
            Deprem sonrası hasar gören caminin yerine yeni ve daha büyük bir cami ve aynı zamanda içinde birçok yapıyı barındıran külliye inşaatına 2009 yılında başlanmıştı. Yaklaşık 70 bin metrekarelik kapalı alana sahip bu külliyede aynı anda 10 bin kişinin ibadet edebileceği bir camii, konferans salonu, hayrat ve çok amaçlı toplantı salonları, radyo-TV merkezi, misafirhane ve sosyal alanlar gibi çok faydalı olabilecek yapılar planlanmaktadır.
            Dünya’ya miras olması planlanan bu muhteşem külliyenin inşaatının masrafları çok büyük oranda fedakar ve cömert halkımız tarafından karşılanmaktadır.
Zeynebiye, Zeyneb’in gür sesi, Hüseyn’in alemdarı olma görevine sizin yardımınızla devam edecek.